Umiejętne sterowanie danymi do wykresu pozwala tworzyć kreatywne dasboardy. Za pomocą prostych trików i znajomości podstawowych funkcji Excela, możemy usprawnić raportowanie. W tym artykule opiszę jak to zrobić.
Potęga Wizualizacji
Jeden obraz mówi więcej niż tysiąc słów.
To stare chińskie przysłowie znakomicie sprawdza się w analizie i wizualizacji danych. Każdy z nas jest w mniejszym lub większym stopniu wzrokowcem i dużo bardziej przemawiają do nas konkretne obrazy niż słowa.
Jakkolwiek pracujemy na liczbach, tak ostatecznym celem często jest raport – przedstawienie wyników w formie graficznej.
Kreatywne Formanty
Niedawno (2008r.) przygotowałem w pracy arkusz, który za pomocą formuł i pola ComboBox pozwalał na sterowanie danymi do wykresu.
Nie był to pierwszy trik z wykorzystaniem pola kombi i wykresów.
Idea Działania
Dane do wykresu znajdują się zawsze w tym samym zakresie komórek. Nie są to jednak wartości stałe lecz formuły. Dzięki takiemu podejściu możemy pokazać dane cząstkowe.
Celem wykresu jest pokazanie zysków dla każdego miasta w poszczególnych miesiącach.
Screen z Rozwiązaniem
Sterowanie danymi do wykresu może się odbywać w ten sposób.
Dane znajdują się w trzech kolumnach: Miasto, Miesiąc, Zyski. Poniższy screen pokazuje tylko dane dla stycznia. Pełna tabela zawiera dane dla całego roku.
Jak To Działa?
Na samej górze pierwszego screena znajduje się kontrolka ComboBox. Źródłem dla niej jest unikatowa lista miast – zakres A2:A8. Łączem do pola kombi jest komórka T2, która znajduje się poza obszarem tego screena. Łącze nie zwraca jednak nazwy miasta, a pozycję wartości, którą wybraliśmy na liście miast – dla Krakowa jest to więc 3.
Za pomocą funkcji INDEKS możemy bez problemu sczytać nazwę miasta. Formuła ta znajduje się w komórce T3 i również nie widać jej na screenie.
Jeżeli wybraliśmy już miasto, to w bardzo prosty sposób możemy też pobrać historię zysków do tablicy poziomej za pomocą funkcji SUMA.ILOCZYNÓW.
Po wyborze innego miasta, dane z historią zysków zaktualizują się wraz z wykresem. W ten sposób możemy zauważyć, w których miesiącach były największe skoki w zyskach.