Klient.
Globalna korporacja z branży automotive.
Produkuje m.in. nowoczesne zespoły mocy do pojazdów hybrydowych i elektrycznych.
Problem.
Dlaczego Klient potrzebował makroaplikacji?
Mój stały Klient zgłosił się do mnie z zapytaniem o utworzenie narzędzia do rejestracji i raportowania tzw. braków. Chodzi o wszystkie błędy powstałe w trakcie procesu produkcyjnego.
Klient posiadał stare narzędzie utworzone w VBA, ale „wysypywało się” i nie zaspokajało nawet jego podstawowych potrzeb.
Potrzebujemy aplikacji, która w pierwszej kolejności pozwoli nam rejestrować braki. Muszą się tam znaleźć m.in. informacje odnośnie referencji, stacji, opisu błędu, ilości czy daty. Aplikacja powinna zezwolić na utworzenie raportów w skali dnia, tygodnia czy roku. Powinna działać dla dowolnej linii produkcyjnej. Chcielibyśmy widzieć na wykresach Pareto, które błędy najwięcej nas kosztują”.
mateusz, kontroler jakości
Rozwiązania.
Jak pokonaliśmy problem?
Brakowanie ver. 1.0
Problemy, które zgłosił Klient na samym początku, rozwiązaliśmy w wersji 1.0 aplikacji. Nazwaliśmy ją umownie Brakowanie. Wdrożyłem w niej poniższe mechanizmy:
- Uniwersalny szablon. Działa dla dowolnej linii. Zawiera arkusze, które pozwalają na edycję: listy stacji w obrębie linii, listy błędów w obrębie stacji, kosztu dla referencji (zależnie od stacji, na której błąd został namierzony).
- Formularz do rejestracji braku. Posiada wszystkie potrzebne pola jak również rozróżnienie stacji (tam gdzie powstał błąd i tam gdzie został namierzony).
- Dashboard BRAKI. Pozwala analizować koszty i ilości wybrakowane w skali dnia, tygodnia, miesiąca i roku.
- Wskaźnik IDC. Najważniejszy miernik efektywności produkcji. Wyraża się wzorem =KOSZT/(PRODUKCJA * PPC), gdzie PPC jest zmienną, której wartość pobieramy z komórki.
Brakowanie ver. 1.1
Wersja 1.1 została poszerzona o następujące funkcjonalności:
- Produkcja. Nowy arkusz i formularz, którego celem jest prowadzenie dziennego rejestru ilości wyprodukowanych. Od tej pory, liczenie wskaźnika IDC ma być prostsze. Wielkość produkcji będzie odczytywana z tabeli, a nie wpisywana do komórki.
- Stałe. Nowe stałe Cel i Reakcja mają być zestawiane ze wskaźnikiem IDC, aby monitorować poziom odchyleń.
- Dashboard IDC. Trzy nowe wykresy, które pokazują te same dane, ale w innym ujęciu czasowym tj. dziennym (screen), tygodniowym i miesięcznym. Każdy wykres posiada trzy serie: kolumnowa (wskaźnik IDC) + dwie liniowe (cel i reakcja).
Podobnie jak wcześniej – nowa wersja została wdrożona pomyślnie.
Brakowanie ver. 1.2
Wersja 1.2 zawiera zdecydowanie największe zmiany:
- Arkusze ukryte. Dodałem trzy nowe zakładki. W pierwszej, Klient chce mieć dashboard dla ostatniego zarejestrowanego dnia w arkuszu PRODUKCJA. W drugim, dane dla bieżącego miesiąca. W trzecim prostą tabelkę z podsumowaniem ostatniego dnia.
- Podział błędów. Prawdziwy game-changer w tej aplikacji. Kontrolerzy chcą od teraz dzielić błędy na IDC (błędy ludzkie) i USTAWIENIA (błędy maszyn). Wszystkie błędy to IFC. Mamy od teraz wskaźniki IDC i IFC. Klient chce badać udział błędów ludzkich w kontekście ogółu.
- Nowe Dashboardy. Utworzyliśmy dwa nowe dashboardy. Oba mają taką samą strukturę i składają się z 6-wykresów. Po lewej stronie (szary kolor) znajdują się wykresy dla IFC, po prawej (różowy kolor) wykresy dla IDC. Porównujemy przebieg wskaźnika dzień po dniu. tydzień po tygodniu i miesiąc po miesiącu. Warto dodać, że tydzień/miesiąc nie pokazuje średniej z dni, tylko sumę produkcji i kosztów (IDC lub IFC) dla badanego okresu.
Pierwszy dashboard zawiera wykresy mające trzy serie (wskaźnik + odchylenia). Drugi dashboard, bardziej rozbudowany, pokazuje 4 serie (screen). Od teraz wskaźnik pokazujemy na wykresie liniowym (tak jak czas i reakcję), zaś na wykresie kolumnowym pokazujemy koszty PLN. Kategorie IDC i IFC mają od teraz oddzielne stałe dla celu i reakcji. Wszystkie wykresy aktualizują się dynamicznie zależnie od ustawień fragmentatorów.
Zgodnie z życzeniem Klienta, wykresy posiadają minimalistyczny design, z racji potrzeby codziennych wydruków.
W pliku znajduje się łącznie aż 19 wykresów, które powstały w oparciu o 21 tabel przestawnych!
Dodałem także kilka makr, które mają zabezpieczyć aplikację przed pomyłkami operatorów oraz synchronizować ze sobą wykresy IDC i IFC.
Brakowanie ver. 2.0
Ostatnim etapem prac nad aplikacją była konsolidacja danych z plików liniowych, której celem było umożliwienie raportowania po wydziałach.
Plik konsolidacyjny pozwala na pełną elastyczność, nawet na łączenie linii z różnych wydziałów. Posiada łatwo konfigurowalne menu, w których operator zaznacza, które linie mają wziąć udział w konsolidacji.
Największym wyzwaniem było ponowne wyliczenie wskaźników IDC i IFC. Poszczególne pliki liniowe miały inne PPC, więc musiałem zmodyfikować formuły w polach obliczeniowych tabel przestawnych, aby wyniki były zgodne z oczekiwaniami Klienta. Udało się!
W międzyczasie zmienił się także opiekun projektu.
Screeny.
Interfejs makroaplikacji do komunikacji z użytkownikiem.
Rejestracja braków
Zaprojektowany formularz pozwala kompleksowo rejestrować braki. Posiada zaawansowaną walidację danych. Dodatkowo, umożliwia edycję braków z poziomu administratora bezpośrednio w tabeli.
Monitoring wskaźników
Rozbudowane dashboardy pozwalają monitorować wskaźniki IDC/IFC dla dowolnego interwału czasowego. Umożliwiają analizę nie tylko na poziomie linii, ale także wydziału lub nawet całego Zakładu.
Efekty.
Konkretne korzyści dla Klienta z implementacji narzędzia.
Skuteczne monitorowanie
Klient w końcu ma doskonały wgląd w strukturę błędów produkcyjnych. Doskonale widzi, które stacje i jakie konkretne błędy generują najwyższe koszty. Dzięki temu może znacznie usprawnić procesy montażowe.
Elastyczne raportowanie
Makroaplikacja pozwala na ogromną elastyczność. Klient na tzw. daily scrap review może analizować dowolne odcinki czasu. Może badać pojedynczą linię, wydział, a nawet cały zakład. Widzi też odchylenia od planu.
Statystyka.
Krótkie podsumowanie projektu w liczbach.
Czas
Trwania
4mc
Rok
Realizacji
2021/2022
Skala
Trudności
9/10
Liczba
Procedur
117
Linie
Kodu
2389
Gotów na milowy krok?
Zwiększ WYDAJNOŚĆ – Zachowaj PIENIĄDZE – Odzyskaj CZAS