Excel posiada w swoim zbiorze całą gamę skrótów klawiaturowych. Niedoceniane skróty to takie, które w mojej ocenie powinny być używane częściej. Ich przyswojenie na pewno uczyni pracę w Excelu szybszą i bardziej wydajną.
F2
Pozwala przejść do trybu edycji komórki.
Przeważnie wpis w komórce edytujemy na pasku formuły. Nie jest to błąd, natomiast znacznie lepszym rozwiązaniem jest zrobienie tego bezpośrednio w komórce. Różnicę widać zwłaszcza wtedy, gdy mamy tam dłuższą formułę.
Dodatkowym argumentem przemawiającym za klawiszem F2 jest możliwość edycji w powiększeniu. W przypadku paska formuły nie mamy takiej możliwości.
F9
Przeważnie ten skrót służy nam do tego aby przeliczyć wszystkie formuły w pliku, ale jego znaczenie jest bardziej uniwersalne.
Po pierwsze, pozwala podejrzeć wynik formuły na pasku. Po drugie, pozwala przeliczyć wynik części formuły!
F12
Ten skrót jest odpowiednikiem polecenia Zapisz jako…
Wyświetla okienko dialogowe i wiążą się z tym dwa atuty.
Po pierwsze, w łatwy sposób możemy określić docelową ścieżkę zapisu pliku. Po drugie, w łatwy sposób pozwala wybrać z listy rozwijanej typ zapisywanego pliku.
Ctrl + F1
Ten skrót ukrywa/odkrywa naprzemiennie wstążkę.
Innym sposobem na wykonanie tego zadania jest dwuklik na dowolnej karcie wstążki.
Ctrl + 2/3/4/5
Niedoceniane skróty pozwalające szybko dodać odpowiednie formatowanie.
- Pogrubienie. Ctrl + 2
- Kursywa. Ctrl + 3
- Podkreślenie. Ctrl + 4
- Przekreślenie. Ctrl + 5
Alt + ;
Ten skrót zaznacza tylko widoczne komórki. Jest to bardzo przydatne zwłaszcza wtedy, gdy chcemy skopiować widoczne dane do osobnego arkusza.
Odpowiednikiem tego polecenia jest klawisz F5 (przejście do komórek specjalnych) i wybór przycisku opcji Tylko widoczne komórki.
Alt + Tab
Nie jest to skrót strichte Excelowy, ale pozwala szybko przemieszczać się pomiędzy oknami różnych aplikacji lub pomiędzy skoroszytami Excela. Bardzo przydatny gdy mamy uruchomionych wiele aplikacji.
Ctrl + Shift + A
Bardzo mało znany skrót, który podpowiada budowę funkcji. Może być przydatny wtedy, gdy chcemy użyć jakiejś funkcji, ale nie pamiętamy jej dokładnej struktury.
Ctrl + Shift + L
Przełącznik autofiltra. Jeżeli wyfiltrujemy jakieś dane w tabeli, to użycie tego skrótu spowoduje ściągnięcie/usunięcie tych filtrów i pokazanie wszystkich danych.
Ctrl + Shift + –
Ten skrót wykonuje tylko jedno zadanie, ale dość istotne. Usuwa całe obramowanie z zakresu.