Excel jest często wykorzystywany do obliczania wynagrodzeń pracowników. Sytuacja jest prosta, gdy pracownik posiada stałą stawkę roboczogodzinową. Co jednak w sytuacji gdy firma stosuje różne stawki zależnie od czasu wykonywania pracy? Da się to zrobić! Co więcej – dniówka przy różnych stawkach godzinowych może zostać wyliczona bez użycia VBA.
Różne Stawki, Pełne Godziny
Temat pojawił się na jednej z grup tematycznych portalu Goldenline.
Zadanie polega na obliczeniu dziennej wypłaty przy założeniu, że stawki godzinowe są różne.
Sporym ułatwieniem jest fakt, że start i koniec pracy zaokrąglane są do pełnych godzin. W efekcie liczba przepracowanych godzin także jest liczbą całkowitą.
Screen z Rozwiązaniem
Formuła w komórce E4 ma postać:
=SUMA(PRZESUNIĘCIE($A$1;PODAJ.POZYCJĘ(Start;Godzina;0);1;Koniec-Start))
Analiza Formuły
- Pozycja godziny. Najpierw sprawdzamy pozycję godziny rozpoczęcia pracy na liście wszystkich godzin. Pomijamy nagłówek, więc ta część formuły zwraca nam w wyniku 3. Komórką wyjściową jest zatem A4.
- Skręt w prawo. Następnie za pomocą funkcji PRZESUNIĘCIE, przesuwam się do komórki obok (B4).
- Godziny pracy. Sprawdzam ile godzin pracowała ta osoba (wychodzi 8).
- Rozszerzenie zakresu. Do komórki B4 dodajemy 7 dodatkowych wierszy.
- Zsumowanie zakresu. Mamy gotowy zakres (B4:B11), więc wystarczy go jedynie zsumować. Dniówka przy różnych stawkach godzinowych wyszła na poziomie 181zł.
Wyzwanie
A w jaki sposób obliczyć dniówkę co do minuty? Co w sytuacji, gdy pracownik rozpoczął swoją pracę o 7:40, a zakończył ją o 16:25? Rozwiązanie tego problemu znajdziesz tutaj.