HIPERŁĄCZE różni się pod pewnym względem od pozostałych funkcji Excela. Otóż, w wyniku nie zwraca ona wartości konkretnego typu, lecz link do określonego adresu. Dzięki niej możemy znacząco podnieść wydajność swojej pracy w arkuszu. Jak? O tym przeczytasz w tym artykule.
Budowa Funkcji
Funkcja HIPERŁĄCZE posiada dwa argumenty, z czego tylko pierwszy jest obowiązkowy.
Łącze do konkretnego adresu podajemy w pierwszym argumencie. Może to być: adres strony internetowej, e-mail, a nawet lokalizacja konkretnego pliku na dysku.
W drugim parametrze określamy tekst, który będzie widoczny w komórce arkusza.
Specjalny Arkusz z Linkami
Wykorzystując mądrze potencjał funkcji HIPERŁĄCZE, możemy podnieść wydajność swojej pracy. Chodzi mi tutaj przede wszystkim o fakt, że możemy wydzielić specjalny arkusz, który będzie przechowywał linki do:
- Innych plików na dysku – powiązanych w jakiś sposób z naszym projektem.
- Arkuszy w pliku – dzięki czemu nawigacja będzie ułatwiona.
- Stron internetowych – gdzie znajdziemy informacje na temat logiki biznesowej lub funkcji i narzędzi EXCEL/VBA wykorzystanych w projekcie.
Hiperłącza Do Plików
Skupmy się na pierwszej kategorii linków. Do naszego celu użyjemy VBA.
W jaki sposób skonstruować hiperłącze do konkretnego pliku za pomocą makra? Bardzo prosto! Załóżmy, że chcemy odwołać się do pliku tekstowego Ranking miast.
Najpierw należy określić lokalizację pliku. Gdy już mamy pełną ścieżkę do pliku (wraz z rozszerzeniem) wystarczy wstawić formułę do arkusza.
Kod Makra
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 |
Sub DodajHiperlacze() Dim sFullPath As String Const sTEXT_TO_DISPLAY As String = "Ranking miast" ' Określ pełną ścieżkę do pliku sFullPath = ThisWorkbook.Path & "\" & "Ranking miast.txt" ' Wstaw formułę do komórki A1 Sheet1.Range("A1").Formula = "=HYPERLINK(""" & sFullPath & """,""" & _ sTEXT_TO_DISPLAY & """)" End Sub |
Screen z Przykładem
Kliknięcie w link otwiera plik tekstowy.